Zdzisław Maszkiewicz, urodzony 28 listopada 1950 roku w Garwolinie, jest znanym polskim działaczem związkowym. Jego kariera polityczna obejmuje między innymi pełnienie funkcji senatora czwartej kadencji.
Jako aktywny uczestnik życia społecznego, Maszkiewicz odegrał ważną rolę w działalności związków zawodowych w Polsce.
Życiorys
W 1973 roku Zdzisław Maszkiewicz zakończył naukę w Pomaturalnym Studium Zawodowym z siedzibą w Dęblinie. Jego wykształcenie plasuje go w zawodzie technika elektronika. Od 1969 do 1990 roku był zatrudniony w różnych firmach, w tym Lotniczych Zakładach Remontowych w Dęblinie, Zakładach Tworzyw Sztucznych, a także w Zakładzie Doświadczalnym „Chemimetal” zlokalizowanym w Pionkach.
W 1980 roku dołączył do ruchu „Solidarność”, co było znaczącym krokiem w jego działalności społecznej i zawodowej. W okresie od 1992 do 1995 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu Regionu Ziemia Radomska. W 1995 roku objął stanowisko przewodniczącego tego regionu i był regularnie wybierany do pełnienia tej roli w kolejnych kadencjach.
Oprócz tego, Maszkiewicz zyskał uznanie jako senator IV kadencji, reprezentując Akcję Wyborczą Solidarność w województwie radomskim. W latach 2001 oraz 2005 starał się o reelekcję, jednak nie odniósł sukcesu w tych próbach.
Odznaczenia
W uznaniu zasług zarówno w dziedzinie społecznej, jak i publicznej, Zdzisław Maszkiewicz został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany w 2016 roku,
- Krzyż Wolności i Solidarności otrzymany w 2017 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał w 2006 roku.
Przypisy
- M.P. z 2017 r. poz. 296
- M.P. z 2016 r. poz. 847
- M.P. z 2006 r. nr 80, poz. 807
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Iwona Kurowska | Małgorzata Woźniak | Stanisław Pawliszewski | Julian Horodecki | Jerzy Józef Baranowski | Grzegorz Woźniak (polityk) | Andrzej Ornat | Jan MazurekOceń: Zdzisław Maszkiewicz