Kazimierz Michalik (1912–1996)


Kazimierz Michalik, który przyszedł na świat 15 lutego 1912 roku w Garwolinie, znany był jako wybitny polski geodeta. Jego życie, pełne osiągnięć w dziedzinie geodezji, zakończyło się 24 lipca 1996 roku w Warszawie.

W kolejnych częściach artykułu przybliżymy sylwetkę Kazimierza Michalika oraz jego wkład w rozwój geodezji w Polsce.

Życiorys

Kazimierz Michalik, znany polski geodeta, rozpoczął swoją edukację w 1931 roku, kiedy to ukończył Państwową Szkołę Mierniczą w Warszawie. Po zakończeniu nauki, podjął pracę jako mierniczy i był aktywnym członkiem Związku Mierniczych Przysięgłych Rzeczypospolitej Polskiej.

W trudnym okresie II wojny światowej, Michalik pełnił funkcję biegłego w Sądzie Grodzkim w Garwolinie. Po wojnie, w 1945 roku, rozpoczął pracę w urzędzie pełnomocnika PKWN ds. reformy rolnej. Już rok później awansował na podkomisarza ziemskiego w Urzędzie Ziemskim w Garwolinie.

Od 1946 roku aktywnie brał udział w działalności Związku Mierniczych Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Geodetów Polskich. W 1949 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie znalazł zatrudnienie w Warszawskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym. Jego kariera rozwijała się, a w 1959 roku stanął przed komisją weryfikacyjną na Politechnice Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera. Równocześnie rozpoczął pracę w Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym, gdzie związał swoje życie zawodowe aż do przejścia na emeryturę w 1978 roku.

Od 1962 roku Michalik pełnił funkcję sekretarza Stowarzyszenia Geodetów Polskich, a od 1980 do 1992 roku był wiceprzewodniczącym tej ważnej instytucji. W uznaniu za swoje zasługi dla rozwoju polskiej geodezji oraz zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia, w 1986 roku otrzymał tytuł Członka Honorowego Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi znaczącymi wyróżnieniami państwowymi.

Kazimierz Michalik zmarł w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Bródnowskim, gdzie został pochowany 30 lipca 1996 roku (kwatera 85C-1-31).

Przypisy

  1. Cmentarze Bródzieńskie [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 26.06.2024 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Franciszek Paśniczek | Michał Komoszyński

Oceń: Kazimierz Michalik (1912–1996)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:19