Michał Aleksander Komoszyński, urodzony 19 lutego 1943 roku w Garwolinie, to postać znana na polskiej scenie naukowej jako biochemik.
Jego praca i badania w dziedzinie biochemii przyczyniły się do znacznego rozwoju tej nauki w Polsce.
Życiorys
W 1960 roku Michał Komoszyński pomyślnie ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu. Po tej edukacji rozpoczął studia na kierunku biologia oraz biochemia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które zwieńczył w 1966 roku. Dwanaście lat później obronił swoją pracę doktorską, której tytuł brzmiał: Niektóre właściwości, lokalizacja subkomórkowa i funkcje Ca ATP-azy z kiełków kukurydzy. W 1997 roku uzyskał habilitację, prezentując rozprawę pod tytułem Apirazy – enzymy uczestniczące w przemianach nukleotydów.
Obecnie Michał Komoszyński jest profesorem w Instytucie Biologii Ogólnej i Molekularnej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK. Dodatkowo, angażuje się w działalność Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W 2009 roku został nominowany w plebiscycie Torunianin Roku organizowanym przez Gazetę Wyborczą.
Prace badawcze
W zakresie badań naukowych autor prowadził analizy dotyczące kluczowych enzymów, które odgrywają istotną rolę w procesach przemiany koniugatów kwasu indolilo-3-octowego (IAA), uznawanego za roślinny hormon wzrostu. Badania te miały miejsce w 1996 roku.
Wybrane publikacje
– Zastosowanie ekstrakcji w fazie stałej oraz wysokosprawnej chromatografii cieczowej w analizie jakościowej i ilościowej nukleotydów i nukleozydów w ludzkim płynie mózgowo-rdzeniowym, Journal of Chromatography B; 822, 85-90.
Przypisy
- Dla kogo Katarzynka - wybieramy Torunianina Roku. [dostęp 22.04.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Kazimierz Michalik (1912–1996) | Franciszek PaśniczekOceń: Michał Komoszyński